Sporta organizācijas gatavos priekšlikumus grozījumiem likumdošanā, kas paredzēs kriminālatbildību par spēļu rezultātu sarunāšanu, aģentūrai LETA atklāja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers.

Kā zināms, pagājušajā nedēļā, aizdomās par spēļu rezultātu sarunāšanu no Latvijas "SMScredit.lv Virslīgas" futbola čempionāta tika izslēgta "Gulbenes" komanda. Tāpat Latvijas Futbola federācijas (LFF) disciplinārlietu komisija piemēroja diskvalifikācijas četriem "Gulbenes" spēlētājiem.

Pērn augustā notikušajā Saeimas Aizsardzības komisijas sēdē pret šāda veida likuma izmaiņām bija vienīgi Tieslietu ministrija (TM), kas pauda, ka Eiropas Parlamentā speciāla komisija secinājusi, ka valstu krimināllikumos jau pastāv ļoti daudzi panti, ko šādos gadījumos piemērot.

Tikmers uzsver, ka spēļu rezultātu sarunāšana ir problēma ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā, un tai ir nepieciešams rast risinājumu.

"Izpētot Eiropas valstu pieredzi, redzam, ka atsevišķas darbības var tikt sodītas arī Krimināllikuma ietvaros, tomēr Latvijai līdz šim tāda prakse nav bijusi. Aizvadīto divu gadu laikā ar šādu iniciatīvu - labot šo pieeju un mēģināt apkarot spēļu sarunāšanu - nākušas gan LOK, gan LFF, iesniedzot attiecīgus grozījumus Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta likumā," stāstīja Tikmers, kurš ticies ar tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču (VL-TB/LNNK), lai pārrunātu šo problēmu.

"Ar tieslietu ministru pārrunājām, kā no Sporta likuma grozījumu paketes atsevišķi izņemt ārā to problemātiku, kas saistīta ar spēļu sarunāšanu. Un tālāk šo likuma mini paketi izskatām paātrinātā kārtībā, lai to var virzīt akceptēšanai valdībā un iesniegšanai Saeimā," uzsvēra Tikmers.

Kā uzskata LOK ģenerālsekretārs, šādai pieejai, kas pastiprinās cīņu ar spēļu sarunāšanu, ir jānotiek.

"Likumdošanas process nav tas process, ko var ietekmēt sporta organizācijas, tāpēc notika mana vizīte pie tieslietu ministra. Pagājušajā gadā bija gan darba grupu sanāksmes, gan tikšanās IZM un TM, tika rakstītas vēstules un atzinumi, - bet process uz priekšu nav izkustējies," plānotās izmaiņas likumdošanā komentēja Tikmers. "Ar tieslietu ministru vienojāmies, ka sporta organizācijas šos priekšlikumus virzīs kā atsevišķu priekšlikumu attiecībā uz grozījumiem Sporta likumā. Savukārt TM paralēli sagatavos nepieciešamās izmaiņas, pamatojumu un argumentāciju grozījumiem Krimināllikumā. Šo mini paketi, kas ir domāta jomas sakārtošanai, domājam, ka varētu virzīt gan uz valdību, gan Saeimu jau šī gada otrajā pusgadā," viņš norādīja.

Šī sezona Latvijas virslīgā nodēvēta par "tīras spēles" sezonu, vēršot uzmanību uz rasismu, spēļu sarunāšanu, dopingu un simulēšanu, kam futbolā nav vietas.

Kā zināms, pagājušā gada rudenī Daugavpils "Daugava" komanda tika iepīta lielā totalizatoru skandālā, kā rezultātā policija saistībā ar spēļu sarunāšanu aizturēja astoņas ar šo klubu saistītas personas. Jau toreiz Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins uzsvēra, ja Krimināllikumā būtu speciāls pants par spēļu rezultātu sarunāšanu, izmeklēšanas būtu ātrākas un efektīvākas, bet pie atbildības varētu saukt daudz plašāku cilvēku loku. Savukārt pašlaik personām tiek piemēroti panti par citu noziedzīgu nodarījumu sastāviem - nodokļu nemaksāšanu, krāpšanu lielā apmērā un noziedzīgu līdzekļu legalizāciju.

TM aprēķinājusi, ka šobrīd ir vismaz septiņi panti, ko piemērot par spēļu sarunāšanu.